Развој здравствене службе на овом подручју има богату традицију. Почиње из давнина, још од стварања прве српске болнице у Манастиру Студеница у XII веку, која је носила назив “Свети дух”. Сава Немањић је у оквиру болнице одвојио одељење за душевне од одељења за телесне болеснике.
Први водовод и канализација изграђени су у Манастиру Студеница 1196. године, што сведочи о високом хигијенском нивоу у ондашњем периоду. Друга болница је настала у Манастиру Жича 1217. године. После II српског устанка 1817. године основана је прва народна амбуланта Кнежевића у Карановцу (Краљеву).
Први подаци о болници
Први податак о болничкој заштити на овом подручју датира из 1837. године, када је у Карановачком гарнизону основана мала болница. Половином XIX века била је основана и болница за лечење оболелих од сифилиса, која је потом пресељена код Рашке.
У Краљеву је 1863. године основана једна од првих болница у Србији у XIX веку, када почиње организовано лечење становништва. Први управник болнице је био лекар Јован са платом од 37 талира. Прва апотека добила је одобрење за рад 1881. године, од када и званично почиње развој апотекарске службе у Краљеву. Први апотекар је био Душан Тодоровић.
Прва грађанска болница
У Краљеву се тек 1895. године, одобрењем Министарства унутрашњих дела, односно његовог Санитетског одељења, отвара прва грађанска болница, и то као привремена среска болница, смештена привремено у ненаменској згради са 10, односно 15 кревета. Град и срез добијају новоизграђену среску болницу са 50 кревета, павиљонског типа, општег смера, тек 1913. године.
Од 1936 – 1940. године записано је да постоји Болница Моравске бановине. Управник Болнице 1940. године је био др Витомир Говедаревић, хирург, који је у извештају навео да је извршено 800 операција.
У 1962. години на подручју Краљева постојале су следеће здравствене установе:
1.Општа болница, основана 1863. године,
2.Дом народног здравља, основан 1953. године,
3.Антитуберкулозни диспанзер са стационаром, основан 1947. године,
4.Центар за здравствену заштиту мајки деце, основан 1962. године,
5.Завод за здравствену заштиту, основан 1949. године,
6.Зубна поликлиника, основана 1958. године,
7.Апотеке: “Здравље”, “Помоћ”, “Црвени крст” и Апотека Матарушка Бања,
8.Здравствена станица Фабрике вагона, основана 1937. године,
9.Здравствена станица “Магнохром”, основана 1958. године,
10.Здравствена станица Рибница,
11.Здравствена станица “Женева”,
12.Здравствена станица Лађевци,
13.Здравствена станица Матарушка Бања,
14.Здравствена станица Ушће, основана 1955. године са амбулантама у Гокчаници, Мланчи и Ушћу,
15.Здравствена станица Самаила,
16.Здравствена станица Врба,
17.Здравствена станица “Јасен”,
18.Здравствена станица “ЖТП”,
19.Природно лечилиште Матарушка Бања (Акционарско друштво за експлоатацију минералне воде, основано 1900. године),
20.Природно лечилиште Богутовачка Бања, основано 1968. године.
Медицински центар у Краљеву основан је 1967. године, а у његов састав улазе: Дом здравља, Зубна поликлиника, Здравствене станице Рибница, Лађевци, Самаила, Прва здравствена станица, Здравствена станица Матарушка Бања, Здравствена станица Врба, Антитуберкулозни диспанзер и Општа болница. Као самосталне установе раде: Завод за здравствену заштиту, Народна апотека Краљево у чији су састав 1963. године ушле Апотеке: “Здравље”, “Црвени крст”, “Помоћ” и Апотека Матарушка Бања, Здравствена станице “Фабрика вагона”, “Магнохром”, “Јасен” и “ЖТП” и Природно лечилиште Матарушка Бања.
Диспанзер за медицину рада основан је 1968. године спајањем здравствених станица: “Фабрика вагона”, “Магнохром” и “Јасен”. Интеграциони процеси у здравству се настављају, тако да се 1973. године оснива Медицински центар у чији састав улазе, поред Дома здравља и Болнице, Завод за здравствену заштиту и апотеке. Диспанзер за медицину рада се интегрише са Медицинским центром 1976. године.
Оснивање Здравственог центра “Студеница”
Из састава Медицинског центра “Др Љубинко Ђорђевић” издваја се Завод за заштиту здравља 1983. године.
У 1992. години доношењем Закона о здравственој заштити оснивају се здравствени центри. Тако се на подручју Краљева оснива Здравствени центар “Студеница” у чији састав су, поред Дома здравља Краљево, Опште болнице, Апотеке, Диспанзера за медицину рада, који су били у саставу Медицинског центра “Др Љубинко Ђорђевић”, ушли: Дом здравља Врњачка бања, Дом здравља Рашка и Апотека Рашка. Из Здравственог центра ”Студеница” 1994. године издваја се Апотекарска установа Краљево.
Развој здравства у Краљеву
У 1994. години на територији општине Краљево постоје следеће здравствене установе:
-
Здравствени центар “Студеница”,
-
Завод за заштиту здравља,
-
Апотекарска установа,
-
Завод за специјализовану рехабилитацију “Агенс” Матарушка Бања
-
Завод за здравствену заштиту радника у железничком саобраћају “Београд” у Београду – Здравствена станица “Краљево” у Краљеву